KPSS Eğitim Bilimleri

KPSS Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışılır?

Merhaba kıymetli öğretmen arkadaşlarım, bu konuda gelen yoğun istekler üzerine KPSS Eğitim Bilimleri sınavına nasıl hazırlanabileceğinize dair ipuçları ve kaynak paylaşımlarında bulunmaya gayret edeceğim.

Eğitim Bilimlerine Kısa Bir Bakış

Değerli hocalarım, KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı tarihine baktığımızda sürekli olarak kendini tekrar eden bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Şu anda 80 sorudan oluşan eğitim bilimleri sınavı konu dağılımlarını daha önce paylaşmıştım. Dileyen arkadaşlar buraya tıklayarak KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı Nedir? Konu ve Ders Dağılımı yazımızdan detaylı konu ve soru dağılımına bakabilirler.

Eğitim bilimleri sınavında aslan payı Öğretim Yöntem ve Teknikleri dersindedir. Kısaca ÖYT olarak telaffuz ettiğimiz bu derste sorular neredeyse hiç değişmeden gelmekte. Değişmeyen sorulardan kastım cevaplar aynı verilen metin ve hikaye farklıdır. Tabii ki birebir aynı soruların gelmesi çok mümkün değil her sene sürpriz sorularda karşımıza çıkmaktadır. İstisnaları bir köşeye bırakıp genele baktığımızda;

2017 yılı KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış Soruları: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/KPSS/SINAVSORULARI/2017KPSSALANEgitimBilimleri.pdf

2016 yılı KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış Soruları: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/KPSS/2016KPSSEgitimBilimleri.pdf

bu iki seneyi kıyaslayalım. İki senede de ne kadar benzer sorular çıktığını fark edebilirsiniz.

2017 Eğitim Bilimleri Sınavı’nda;

Cansu Öğretmen, öğrencisinden Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhuriyet tarihiyle ilgili sunum hazırlamasını ve bir uzman gibi arkadaşlarına sunmasını ister. Öğrencisini konuyla ilgili anektodlar, hikâyeler ve bilimsel araştırmalar gibi çeşitli kaynaklardan yararlanmaya yönlendirir.

Buna göre Cansu Öğretmen’in uygulamak istediği öğretim yöntem veya tekniği aşağıdakilerden hangisidir? sorusuyla Konferans cevabını istemişlerdir.

2016 Eğitim Bilimleri Sınavı’nda;

Çevre haftası nedeniyle bir okul müdürü yaptığı etkinlikte, çevre sorunları konusunda uzman bir grubu “çevre kirliliği” ile ilgili bir toplantıya davet etmiştir. Konuşmacıların kendi aralarında belirlediği bir başkan, toplantıyı başlatarak her konuşmacıya eşit konuşma süresi vermiştir. Her bir konuşmacı çevre kirliliğinin farklı bir boyutunu dinleyicilere aktarmıştır. Toplantı sonunda dinleyiciler konuşmacılara sorular sormuşlardır.

Buna göre aşağıdaki öğretim yöntem veya tekniklerinden hangisi kullanılmıştır? sorusuyla Panel cevabını istemişlerdir.

İki örnek soruyu ele aldığımızda zaten tartışma tekniklerinin nasıl tekrar ederek karşımıza geldiğini görebiliriz. Sadece 2017 senesinde, 9 sorunun bu konudan geldiğini yine 2016 senesinde, 8 sorunun yine bu konudan geldiğini görüyoruz. Yazıyı tüm seneleri ve dersleri analiz ederek uzatmak istemiyorum. Konudan sapmadan devam edelim.

Örnekler bize gösteriyor ki tartışma tekniklerine hakim bir öğretmen adayının 7-9 sorusu çantada keklik. İşin güzel tarafı yüzlerce teknik yöntem olmasına rağmen dönüp dolaşıp aynı yöntem tekniklerin karşımıza çıkmasıdır.

Tartışma Yöntem Teknikleri 1 (ÖYT) – KPSS Ders Notu

Tartışma Yöntem Teknikleri 2 (ÖYT) – KPSS Ders Notu

sırf bu iki ders notunda geçen yöntem teknikler bile bir çok soruyu yapmanıza olanak sağlayacaktır. (Yine de işimizi şansa bırakmıyoruz ve diğer notlara da bakıyoruz)

İşin özetine gelecek olursak KPSS Eğitim Bilimleri sınavı korktuğumuz kadar zor bir sınav değildir. Sadece iyi bir konu çalışması ve bol soru çözümü ile sınavda adeta “aaa! ben bu soruyu çözmüştüm” hissiyatına kapılacağınız bir sınavdır.

Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışacağız?

Öncelikle vereceğim öneriler kişisel önerilerdir. Herkes için geçerli olmayabilir. Kişi kendi metabilişini kendi daha iyi bilir. Eğer öneriler size de uygun geliyorsa uygulayabilirsiniz.

 1. Sıkı bir konu çalışması ile başlanmalı.
 2. Her çalışılan konunun ardından mutlaka test çözülmeli
 3. Bu işlemler yapılırken en az 2 ders birlikte götürülmeli. Tavsiyem: ÖYT – Gelişim, Ölçme – Öğrenme, Rehberlik – Program Geliştirme, Materyal Tasarım – Sınıf Yönetimi şeklinde ikili gruplar kullanılabilir. Dilerseniz Gelişim ve Öğrenmeyi birde alabilirsiniz.
 4. Sürecin sonunda en az 2 soru bankası bitirilmiş olmalı.
 5. Süreçte konu tekrarlarını bir kaynaktan yaparken, her hafta diğer çözmediğiniz kaynağı çözmeye başlayın.
 6. Kaynak olarak, elinizde 3 kaynak bulundurun. Pegem, Yediiklim ve Eğitim Bilimleri’nin Kara Kutusu tavsiye kaynaklarımdır.
 7. Konu sonlarında Yediiklim soru bankasını çözebilirsiniz. Haftalık soru çözümlerini Pegem’den yapabilirsiniz. (Yer değişikliği yapılabilir, konu ardı Pegem, haftalık tekrarda Yediiklim de kullanılabilir)
 8. İki soru bankanız ve konu çalışmalarınız bittiğinde denemelerle çalışmalara devam edin. (Öğleden önce GK-GY çözüyorsanız, öğleden sonranızı Eğitim Bilimleri’ne ayırın)
 9. Deneme aşamasında mümkün mertebe süre tutmayı ve optik forma işaretleme yapmayı alışkanlık haline getirin.
 10. Denemelerinizi zorunlu olmadıkça asla bölmeyin, cevaplarını deneme sonunda anında kontrol edin ve eksik konularınıza kısa bir moladan sonra mutlaka bakın.
 11. Son kulvarda (son 2 ay) yatmadan önce yarım saat notlarınızı okuyun ve deneme çözümlerine devam edin.
 12. Son 1 ay kala konu çalışmayı artık bırakabilirsiniz. Eğitim Bilimleri’nin Kara Kutusu’na başlayın ve sınava kadar mutlaka kitabı bir kez bitirmiş olun.

Umuyorum ki bu çalışma programı ile KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı’nda 65 ve üzeri neti yapabilecek durumda olacaksınız.

KPSS süreci zorlu bir süreçtir, lütfen kendinizi ilk zamanlarda yıpratmayın, tempolu şekilde ilerleyin. Vitesi bir anda beşe atmanın size zarardan başka bir şey getirmeyeceğini unutmayın. 1,2,3,4,5 şeklinde yavaş yavaş kademe kademe ilerleyin.

Tabii ki bu süreçte alan eğitimi ve genel kültür – genel yetenek çalışmalarını ihmal etmeyin. Eğitim bilimleri sınavı tek başına sınavı kazandıran bir kısım değildir. Ama atanmanın alt şartıdır.

Tüm öğretmen arkadaşlarıma çalışmalarında kolaylıklar diliyorum, her şey gönlünüzce olsun.

Hüseyin Faruk YILDIRIM

Fen ve teknoloji dışında, sinema, fantastik edebiyat ve tarih sevdalısı, sıkı bir Yüzüklerin Efendisi hayranı.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu