KPSS Eğitim BilimleriRehberlik ve Özel Eğitim

Hizmet Alanına Göre Rehberlik – KPSS Ders Notu

Rehberlik Türleri ders notuna Hizmet Alanlarına (Kurumlara) Göre Rehberlik konusu ile devam ediyoruz.

HİZMET ALANLARINA GÖRE REHBERLİK

(KURUMLARA GÖRE REHBERLİK)

A) Eğitim Kurumlarında Rehberlik

  • Eğitim öğretim sürecinde bireylerin, çeşitli konu ve alanlarda rehberlik hizmetlerine ihtiyaç duydukları bilinmektedir.
  • Öğrencilerin kurumsal anlamda okula başlamasıyla birlikte, yeni girdikleri çevreye uyum sağlamaları, diğer bireylerle ilişki kurmaları, öğrenme sürecinde başarı ve verim elde etmeleri, öğretmenlerle uyumlu ilişkiler geliştirmeleri gibi birçok konuda rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyarlar.
  • Bu bakımdan eğitim öğretim ile rehberlik hizmetleri, birbirini tamamlayan bir yapıya sahiptir.

B) Sağlık Kurumlarında Rehberlik

  • Hizmetin alım biçimi, sistemin özellikleri ve sağlık hizmetlerinde bilinçsiz davranışların varlığı, fizyolojik sağlık ile ruhsal sağlık konusunda bireylerin bilinçlenmesini ve yönlendirilmesini gerekli kılmaktadır.
  • Moral bozuklukları, kurumsal anlamda ortaya çıkan kargaşalar rehberlik hizmetleri vermenin önemini arttırmıştır.

C) Sosyal Yardım Kurumlarında Rehberlik

  • Sosyal yardım kurumlarında yaşamak zorunda kalan veya çeşitli nedenlerle, farklı boyutlarda bu kurumlardan yararlanan bireylerin, psikolojik gerilimleri azaltmak, yalnızlıkları paylaşmak, çeşitli etkenlerden kaynaklanan sorunların çözümüne yardımcı olmak, bu sorunların giderilmesi noktasında onlara çeşitli yollar ve yöntemler sunmak, rehberlik ve psikolojik danışmanın önemli işleri arasındadır.

D) Endüstri Kurumlarında Rehberlik

  • Üretimin artması, mesleki uzmanlaşma, verimli çalışma olanaklarının sağlanması ve bireylerin çalıştıkları alanlarda doyum sağlamaları, iş hayatının yoğunluğundan kaynaklanan gerilim ve sorunların giderilmesi, iş kolunda çalışanlar arasında etkili, verimli iletişimin sağlanması, konusunda rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri önemli roller oynar.

E) Adalet ve Güvenlik Alanlarına Göre Rehberlik

  • Emniyette, cezaevlerinde, orduda, ıslahevlerinde psikolojik danışmanlara ihtiyaç vardır. Aile mahkemelerinde aile danışmanlığı hizmeti de rehberlik faaliyeti olarak sürdürülmektedir.

Hüseyin Faruk YILDIRIM

Fen ve teknoloji dışında, sinema, fantastik edebiyat ve tarih sevdalısı, sıkı bir Yüzüklerin Efendisi hayranı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu