Dünya’nın En Küçük Uzay Gemisi

Daha önceki haber yazılarımızda Dünya’nın en küçük teknesinden ve işlevlerinden bahsetmiştik. Aradan geçen kısa zamandan sonra bilim insanları bu seferde 3D yazıcı ile meşhur film Star Trek’in Yıldızlararası Uzay Gemisi’nin 5 mikron boyutundaki halini yaptı. Üstelik bu mikrometre uzunluğundaki uzay gemisi, kendi kendine hareket edebiliyor. Tabii ki bu bir amaca hizmet ediyor.

Leiden Üniversitesi’nden fizikçiler, 3D yazıcı kullanarak Star Trek film serisindeki Intrepid sınıfı yıldızlararası bir uzay gemisi olan USS Voyager’ın bir minyatürünü inşa ettiler. Ancak bu minyatür, benzerlerinden farklı olarak mikroskobik boyutlarda, yalnızca 5 mikrometre uzunlukta inşa edilmiş durumda.

Tahmin edebileceğiniz gibi araştırmacılar, söz konusu mikroskobik uzay gemisini ‘sergilemek’ amacıyla inşa etmediler. Söz konusu uzay gemisi ve inşa edilen diğer mikroskobik modeller, Soft Matter dergisinde yayımlanan ve temelde 3D yazıcıların sınırlarını zorlayan bir araştırmanın bir parçası.

Araştırmacılar, uzunluğu mikrometreler ile ölçülen bu uzay gemisini, mikroswimmer araştırmaları için oluşturmuş durumda. Bu nedenle söz konusu mikroskobik uzay gemisi, orijinali gibi itici motorlar ile değil, dışındaki platin kaplama ile içindeki hidrojen peroksitin kimyasal reaksiyonu sonucunda hareket ediyor.

Aslına bakacak olursak bilim insanları, mikroswimmer araştırmaları için çoğunlukla küre şekilli yapıları tercih ediyorlar. Ancak bilim insanları, son gerçekleştirilen çalışmada farklı şekillerle elde edilecek farklı sonuçları gözleyebilmek adına farklı şekilde mikroskobik modeller de inşa ettiler.

 

Yazar: Hüseyin Faruk YILDIRIM

Fen ve teknoloji dışında, sinema, fantastik edebiyat ve tarih sevdalısı, sıkı bir Yüzüklerin Efendisi hayranı.

İlginizi Çekebilir

Oumuamua, Plüton Benzeri Bir Gezegene Ait Olabilir!

Gök cismi Oumuamua, Plüton benzeri bir gezegene ait olabilir! ABD’de yürütülen yeni bir araştırmada, gök …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir